Emésztőrendszer hatása a bőr egészségére: hogyan hatnak az emésztési gondok az arcbőrre?
Az egészséges és ragyogó bőr eléréséhez elengedhetetlen, hogy a szervezetünk jól működjön – és ebbe az emésztőrendszer is beletartozik. Az emésztési zavarok nemcsak “klasszikus” kellemetlenségeket okoznak, hanem bőrproblémák formájában is megnyilvánulhatnak. Pattanások, gyulladások, zsíros bőr és még az ekcéma is összefüggésben állhatnak a bélrendszer állapotával. Nézzük meg, hogyan hat az emésztőrendszer a bőr állapotára, és mit tehetünk a felmerülő problémák ellen.
Emésztőrendszer és a bőr kapcsolata
Az immunrendszerünk 80%-a a bélrendszerben található, így nem csoda, hogy működése ilyen széles körben befolyásolja az egészségünket. Bizonyított tény, hogy a belek és a bőr között kétirányú kommunikáció zajlik (“gut-skin axis”) és hogy ami a belekben történik, az a bőrön is meglátszik. Ez azt jelenti, hogy ha probléma van az emésztéseddel vagy felborul a bélflórád egyensúlya, az bőrproblémák formájában is megnyilvánulhat.
Röviden összefoglalva: a bélflóra egyensúlyának felborulása (diszbiózis) következtében a jó baktériumok nem tudnak elbánni a rosszakkal, így azok leromboljálk a védelmi falat, bejutnak a vérbe, felhalmozódnak a bőrben és megzavarják a bőr mikrobiomjának az egészségét. Ez immunválaszt vált ki a szervezetből, aminek egyik következménye a különböző gyulladásos bőrbetegségek.
Leggyakoribb emésztési gondok okozta bőrproblémák
Az elmúlt években egyre több kutatás irányul az emésztési gondok okozta bőrproblémákra, amelyek eredményei azt mutatják, hogy egyes gyulladásos bőrbetegségek hátterében bizony a mikrobiom egyensúlyának felborulása áll.
Közönséges akné: Az akné a leggyakoribb bőrbetegség, megjelenését okozhatja a faggyú túltermelés, a gyulladást okozó anyagok megnövekedett száma, de baktériumok tevékenysége is. Érdekesség, hogy egy 2020-as tanulmány eredmény azt mutatja, hogy a probiotikus étrend-kiegészítők következetesen blokkolták az akné kialakulásáért felelős baktériumok szaporodását és elnyomták a gyulladást okozó anyagok tevékenységét is.
Ekcéma (atópiás dermatitisz): Az ekcéma egy krónikus bőrbetegség, ami száraz, viszkető és gyulladt bőrrel jár. Egy 2016-os japán kutatás során ekcémában szenvedő résztvevőkön vizsgálták a L.Acidophilus probiotikum törzset, ami a vizsgálat végére jelentősen csökkentette az ekcémás tüneteket, illetve azok a probiotikum szedés végeztével jóval később jelentkeztek csak ismét.
Pikkelysömör: A pikkelysömör szintén gyakori gyulladásos bőrbetegség, amit a megvastagodott bőr és ezüstös pikkelyek megjelenése jellemez. A betegség megjelenése gyakran egybeesik a gyulladásos bélproblémák, mint például a krónikus gyulladásos bélbetegség kialakulásával. Egy tanulmány szerint a pikkelysömörben szenvedők belének a mikrobiomja általában eltér az egészségesekétől.
Seborrhoeás dermatitisz: A betegséget zsíros sárga foltok jellemzik, amelyek a fejbőrön, az arcon és a mellkason jelentkeznek. A baktériumok is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában: egy klinikai kutatás azt találta, hogy a probiotikumot szedő résztvevők javulást érzékeltek a betegségük súlyossága és a tüneteik szempontjából.
Hogyan segíthet a Clear Skin Collagen italpor a bőrproblémákon?
Termékünket a fent is említett kutatási eredmények felhasználásával alkottuk meg, annak érdekében, hogy a bőr a “szokásos” hatóanyagokon (kollagén, cink, C-vitamin) kívül a probiotikumoktól is megkapja a szükséges támogatást.
A Clear Skin Collagen italporban 5 féle probiotikus törzs található meg, amelyek mind más és más módon támogatják nemcsak az emésztés és bélflóra egyensúlyát, de a bőr mikrobiomjának egészségét is.
- L.Plantarum: hidratálja a bőrt, javítja a bőr rugalmasságát, csökkenti a ráncok mélységét, hozzájárul a kollagénszintézishez
- L.Rhamnosus: gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatású, véd az UV-sugárzás ellen
- L.Acidophilus: hatékony az ekcéma tünetei ellen, antioxidáns, lassítja a ráncok kialakulását
- L.Reuteri: gyulladáscsökkentő hatású, javítja a bőr védekezőképességét
- B.Bifidum: általános probiotikum, hozzájárul az emésztés egészségéhez és az emésztési komforthoz, immunerősítő hatású
A probiotikumok akkor igazán hatásosak, ha prebiotikummal társulnak, így termékünkbe inulin is került, ami egy élelmi rost. Különlegessége, hogy a vékonybélbe kerülve nem szívódik fel, hanem tovább vándorol a bélbe, ahol prebiotikumként funkcionál.
A probiotikumok a 10.000 mg kollagénnel, C-vitaminnal és cinkkel közösen komplex belső támogatást nyújtanak a bőrnek.